Stanoviště 9 - řešení

Pohybem páky se uvádí do pohybu soukolí tohoto patafyzického šifrovacího stroje a šipky ukazují na písmena textu. I k této šifře byly připraveny nápovědy. Jedna naznačovala, jakým způsobem je nutno pohybovat pákou stroje.

Druhá nápověda naznačovala, jak se pohybuje mechanismus stroje

Výsledný text měl být HRANIC KAMEN MODRA

Jednalo se o jeden ze tří hraničních kamenů v okolí, konkrétně o ten, který se nachází na modré značce nedaleko rozcestí Hobrtenky.

Toto stanoviště nám pořádně zamotalo hlavu. Šifra byla zamýšlená jako poměrně pracná, leč celkem jednoduchá záležitost, ale ouha. Vloudily se nám tam dvě podstatné chyby. Při tvorbě obrázku jsme neustále zápasili s tím, jak poskládat soukolí tak, aby se všechno rozumně vešlo, aby to nebylo moc složité a abychom měli k dispozici dostatek písmen. Z toho vznikl nápad vyměnit původně zamýšlené otočné ciferníky za posuvníky. To ovšem zcela změnilo koncepci soukolí, protože z přenosu úhlů se staly přenosy vzdáleností, kde platí trochu jiné zákonitosti. Aby toho nebylo málo, vloudila se nám chyba do posuvníku vlevo dole, takže stroj ukazoval nesmysly. Na to jsme bohužel přišli, až když se prvním týmům podezřele nedařilo. Obsluha stanoviště to tedy vyřešila tak, že každého nechala trochu potrápit a s přibližně stejným časovým zdržením posílala týmy dál na trasu. Na výsledném pořadí to snad nic nezměnilo. Některé starší týmy nejen že odhalily chybu, ale byly na základě jejího odhalení šifru schopny vyluštit. Budiž jim čest a sláva. My se naopak budeme muset nad sebou zamyslet a v příštích ročnících šifry pečlivěji kontrolovat nezávislými testery.

Zpět na úvod

Na stanoviště 8

Na stanoviště 9

 

Na stanoviště 10

Zpět do kroniky